7 NAJBOLJIH ULJA KOJA SPREČAVAJU OPADANJE KOSE

7 NAJBOLJIH ULJA KOJA SPREČAVAJU OPADANJE KOSE

Opadanje kose je čest problem koji se javlja kako kod muškaraca, tako i kod žena. Smatra se da više od 55% žena i 85% muškaraca doživi neku vrstu gubitka kose tokom svog života. Iako postoje različiti faktori koji dovode do gubitka kose, kao što su hormonski disbalans, nasledna predispozicija, godine starosti, autoimune bolesti, infekcije, stres, pušenje, dijete, loše navike u negovanju kose, lekovi, faktori sredine itd, postoje načini da se proces opadanja kose spreči ili smanji. Jer kao što i vaša koža zahteva negu, temenu glave i kosi je potrebna redovna nega da bi bili zdravi i nahranjeni. Kosi su potrebni nutrijenti kako bi rasla i razvijala se, zato je važna pre svega zdrava, pravilna ishrana, bogata vitaminima i mineralima. Ne zaboravite, za zdravu kosu potrebno je da unosite i dovoljnu količinu vode u organizam. Pored toga rast kose je moguće podstaći promenom izvesnih životnih navika, pre svega uvođenjem fizičke aktivnosti u svakodnevicu ili nekih hobija koji će vam pomoći da se oslobodite stresa.

S druge strane i upotreba biljnih ulja za kosu dokazano dovodi do sprečavanja opadanja kose. Ovo je TOP trend, ali nikako nije novina. Vekovima unazad ljudi koriste ulja za različite medicinske i kozmetičke svrhe. Još su stari Egipćani koristili ricinusovo ulje za jačanje kose. Danas ova ulja možete naći u različitim šamponima, serumima, balzamima i drugim preparatima za negu kose. Takođe ih možete koristiti kako biste napravili sopstvene, tzv DIY – do it yourself – kombinacije i priuštili sebi haircare tretman kod kuće.

Kako deluju ulja za kosu

Ulja za kosu sadrže esencijalne nutrijente, koja hrane folikul dlake, obezbeđuju vlagu i održavaju dlaku zdravom, a ujedno stimulišu mikrocirkulaciju. Nanošenje ulja za kosu pojačava rast dlake, hrani koren, sprečava suvoću kose i štiti je od uticaja spoljašnje sredine, kao što su prašina, UV zraci i zagađenost. Masiranjem temena glave uljem za kosu pojačava se mikrocirkulacija, tj prokrvljenost, čime više kiseonika i hranljivih materija stiže do korena dlake, a samim tim se pojačava njen rast.
U ovom članku ćemo istražiti 7 ulja koja su efikasna u sprečavanju opadanja kose, poboljšanju njenog rasta i povećanju gustine.

Razlike između esencijalnih ulja i biljnih ulja

Hajde prvo da se upoznamo sa razlikom između esencijalnih ulja i biljnih ulja, tzv ulja nosača. Esencijalna ulja se dobijaju destilacijom iz biljaka. Ova ulja imaju specifičan miris biljke iz koje se dobijaju, a takođe su i veoma koncentrovana. Npr, potrebno je 100 kg cvetova lavande da bi se dobio samo 1 kg esencijalnog lavandinog ulja. S druge strane, ulja nosači, kao što su kokosovo, ricinusovo, maslinovo, bademovo i jojobino ulje, takođe se dobijaju iz biljaka, ali imaju neutralniji miris i nisu obavezno dobijena destilacijom kao što su esencijalna ulja.

pravilna upotreba ulja za kosu

Od ulja za kosu možete dobiti sjajne rezultate, ali samo ako ih pravilno koristite. Prekomerna upotreba može zapušiti folikule dlake i izazvati perut, dok nedovoljna može dovesti do izostanka očekivanih rezultata. Zbog toga je važno da znate kako pravilno da koristite ulja za kosu. Na pravom ste mestu ako želite da saznate sve o pravilnoj upotrebi ulja za kosu. Zato vam u ovom članku iznosimo osnovna pravila o njihovoj primeni.
Pre svega kada govorimo o upotrebi esencijalnih ulja u cilju sprečavanja opadanja i stimulisanju rasta kose važno je da znate da se esencijalna ulja nikada ne aplikuju direktno na kožu glave, već moraju biti razređena uz pomoć ulja nosača. Naime, esencijalna ulja direktnom primenom na teme mogu izazvati iritaciju. Pročitajte instrukcije kako ih razblažiti i nikad ne koristite više od preporučene količine. Npr, da bi se postigla koncentracija 2,5% ukapajte 15 kapi esencijalnog ulja u 6 kašika nekog uljanog nosača. Za 3% koncentracije dodajte 20 kapi esencijalnog ulja u 6 kašika ulja nosača. Najbolje je započeti sa najmanjom koncentracijom i pratiti kako vaša kosa reaguje.
Zatim, pre prve upotrebe preporučujemo da testirate ulje na maloj površini kože, npr na nadlanici, kako biste videli da li će izazvati reakciju.
Treće, bez obzira na tip vaše kose, preporuka je da pre nanošenja ulje malo zagrejete, svega nekoliko sekundi, kako bi postalo toplo. Ovo omogućava dublje prodiranje ulja u kožu glave. Nemojte ulje zagrevati direktno, već ga zagrevajte iznad vrele vode.
Četvrto pravilo je masaža temena glave nakon nanošenja toplog ulja. Utrljavanjem ulja u teme stimuliše se folikul dlake, pojačava cirkulacija kože glave. Propratni efekti ovog pravila koji će vam posebno prijati su otklanjanje glavobolje, kao i relaksacija. Masirajte uz pomoć vrhova prstiju, nežno, kružnim pokretima, tako da pokrijete celokupno teme. Nakon što ste pokrili celokupno teme, iskoristite ulje da prekrijete ostatak vaše kose.
Peto, umotajte kosu u topao peškir, jer ćete na taj način obezbediti dublje prodiranje ulja u teme glave i vlas kose. Na ovaj način će suva kosa dobiti neophodnu vlagu, a oštećena kosa će se podmladiti.
Šesto pravilo se odnosi na dužinu trajanja pakovanja, koliko dugo ostaviti ulje na kosi za najbolji efekat. Različiti tipovi kose zahtevaju različito vreme da bi apsorbovali naneto ulje. Međutim, ukoliko predugo ostavite ulje na kosi, npr preko noći, može se desiti da se pore na temenu glave zapuše. Zbog toga je pravilo da se ulje ne ostavlja duže od 2-4 h na kosi. S druge strane, obavezno ostaviti da deluje bar 1-2h. Nikad ne primenjujte ulje na prljavu i masnu kosu.

maslinovo ulje

Da li maslinovo ulje pomaže u rastu kose? Odgovor je da. Maslinovo ulje ima mnoge prednosti za kosu osim što jednostavno ubrzava rast. Ono je bogato antioksidansima, masnim kiselinama i vitaminom E koji pomažu da se smanji gubitak kose i stimuliše njen rast. Vitamin E iz maslinovog ulja pomaže u popravljanju oštećenja izazvanih toplotom, hemikalijama i preteranim stilizovanjem. Takođe pomaže u zadržavanju vlage štiteći proteinski keratin. Omega-6 masne kiseline iz maslinovog ulja čine vašu kosu jačom i poboljšavaju njenu teksturu. Osim toga ono vlaži teme glave i jača koren i vlas kose, sprečavajući njeno lomljenje, jer je pun emolijenata poput palmitinske kiseline, oleinske kiseline i skvalena.

Utrljajte toplo maslinovo ulje u teme, masirajte oko 10 minuta kružnim pokretima uz pomoć vrhova prstiju, prekrijte toplim peškirom ili kapom za tuširanje u trajanju od 30 minuta, a nakon toga operite kosu šamponom. Ulje je lagano na kosi, nije previše masno i lako se ispira, tako da ne morate da brinete o 2-3 krugu šamponiranja da biste ga skinuli.

ulje ruzmarina

Esencijalno ulje ruzmarina se dobija iz biljke Rosmarinus officinalis. Ovo aromatično ulje ima mnoge prednosti za kosu, kao i naučno dokazanu efikasnost u stimulisanju rasta kose. Po jednoj studiji iz 2015. godine objavljenoj u časopisu Skinmed, efekti ovog ulja se mogu uporediti sa efektima minoksidila, hemijske supstance koja se koristi kao lek u borbi protiv ćelavosti i gubitka kose. Po ovoj studiji ulje ruzmarina je pokazalo čak i bolji efekat od minoksidila u tretmanu rasta kose. Osim toga nije pokazalo neželjena dejstva koja su osetili korisnici minoksidila, kao što je svrab temena. Ulje ruzmarina ima antioksidativna, antiinflamatorna i antimikrobna svojstva, a dovodi i do povećanja dotoka krvi u kožu glave. Ovo može biti objašnjenje kako ruzmarin pomaže kod ponovnog rasta dlake, što je veoma slično mehanizmu delovanja minoksidila.
Zbog svog antimikrobnog svojstva, ulje ruzmarina može pomoći u borbi protiv peruti izazvane gljivicama i bakterijama. Antioksidanti iz ulja ruzmarina mogu ojačati folikule dlake, sprečiti oštećenja izazvana stresnim faktorima iz okoline i promovisati zdraviju i otporniju kosu. Redovna upotreba ulja ruzmarina kosi daje prirodan sjaj, čineći je zdravijom i živahnijom.

Esencijalna ulja, u koja spada ulje ruzmarina su suviše jaka da bi se mogla direktno koristiti na kožu. Potrebno je razblažiti ga, pomešati sa nekim biljnim uljem, tj uljem nosačem. Mi preporučujemo ulje jojobe, maslinovo, kokosovo ili ricinusovo ulje. Pomešajte nekoliko kapi ulja (2 do 3 kapi) ruzmarina sa jednom kašikom kokosovog ili maslinovog ulje i umasirajte u teme. Ostavite da deluje bar 30 minuta pre nego što operete kosu. Za najbolje rezultate koristite ulje ruzmarina dva puta nedeljno.

kokosovo ulje

Kokosovo ulje je masno, jestivo ulje koje se dobija od kokosovog mesa i mleka. Nerafinisani oblik ulja, koji se naziva i devičansko kokosovo ulje, potiče od belog dela svežeg kokosa. Rafinisani oblik ulja se obično dobija od sušenog kokosa, koji se izbeljuje i uklanja mu se miris dok ne dobije sličan izgled i konzistenciju kao puter.
Kokosovo ulje je idealan izbor za rast kose zahvaljujući svojoj sposobnosti da prodre u dlaku i smanji gubitak proteina, dok s druge strane obezbeđuje neophodnu vlagu samoj vlasi kose. Omogućava folikulu dlake da lakše apsorbuje hranljive materije, što dovodi do jačanja same dlake, a samim tim i kose.
Ali jedan od najvažnijih aspekata kokosovog ulja je laurinska kiselina. Ona ima antifungalna svojstva, sprečava infekcije kože glave, čime rešava probleme kao što su perut i gljivice i dovodi do zdravijeg vlasišta. Takođe sadrži esencijalne nutrijente koji hrane folikul dlake i promovišu rast kose. Kokosovo ulje štiti kosu od visokih temperatura. Korišćenje male količine kokosovog ulja na vlažnoj kosi pre sušenja ili upotrebe uređaja za stilizovanje kose može zaštititi kosu od oštećenja.
Naime, nauka još uvek istražuje dokaze koji govore u prilog upotrebe kokosovog ulja za rast kose. Ipak, istraživanja pokazuju da kokosovo ulje u najmanju ruku jača kosu sklonu lomljenju i čini je zdravijom, dužom i gušćom. Naglašavamo da je ovo ulje sjajan nosač za jača, esencijalna ulja sa dokazanim efektima na rast kose, kao što je npr ulje ruzmarina ili mente.

Oni koji u svoju rutinu nege kose uključe kokosovo ulje primetiće vidno mekšu i sjajniju kosu. Umasirajte toplo ulje kokosa u kožu glave i ostavite 2-4 sata za najbolje rezultate. Iznenadićete se mekanom i svilenkastom kosom kao sa reklame!

ricinusovo ulje

Ricinusovo ulje je popularno među entuzijastima prirodne lepote koji tvrde da nanošenje na kožu glave može poboljšati zdravlje, sjaj i rast vaše kose. Ono sadrži visoku koncentraciju ricinoleinske kiseline, koja ima antiinflamatorne osobine, te deluje umirujuće na teme glave i promoviše rast kose. Postoje i neke druge potencijalne prednosti ricinusovog ulja koje takođe mogu doprineti zdravlju kose. Na primer, neka istraživanja pokazuju da ricinusovo ulje vlaži i neguje kosu. Ricinusovo ulje ima antibakterijsko i antifungalno dejstvo, te štiti kožu glave od gljivičnih i mikrobnih infekcija. Osim toga, ono sadrži omega 6 masne kiseline, vitamin E i proteine koji hrane folikul dlake. Ricinusovo ulje ima i značajna antioksidativna svojstva, što se takođe povezuje sa stimulisanjem rasta kose. Mnogi ljudi veruju da upravo poboljšanje celokupnog zdravlja temena glave stvara pravo okruženje za rast kose.

Utrljajte ricinusovo ulje na teme i kosu, ostavite nekoliko sati i nakon toga isperite uz pomoć šampona.

ulje jojobe

Pre svega da razjasnimo sledeće: ulje jojobe nije stvarno ulje, već tečni vosak. Ono se dobija iz semena biljke jojobe, Simmondsia chinensis, uobičajene vrste koja se nalazi u Meksiku, Kaliforniji i Arizoni. Ulje u sirovom obliku ima bledo žutu nijansu i nema nikakav miris.
Ulje jojobe je po svojim karakteristikama veoma slično prirodnim uljiima (sebumu) koje proizvodi koža glave. Ne zapušava pore i zato je veoma zastupljen sastojak mnogih šampona, balzama, hidratantnih krema itd. Osim toga ono ima odlična hidratantna svojstva, kosi daje prirodan sjaj i mekoću. Ulje jojobe neguje i leči suvo vlasište i kosu i uklanja perutanje i svrab koji dolaze zajedno sa njim. Ulje jojobe je takođe korisno u lečenju stanja suvog vlasišta kao što su ekcem i psorijaza. S obzirom da su njegova tekstura i svojstva prilično bliski prirodnom sebumu kože, pomaže u ishranjivanju kose, a ujedno i održava njenu pH ravnotežu.
Ulje jojobe se može upotrebiti za tretman oštećene kose nakon korišćenja uređaja za stilizovanje, kao što su fenovi, pegle za kosu ili figaro. Ono formira zaštitni sloj oko kose i štiti je od oštećenja toplotom. Ako redovno koristite fenove ili pegle za kosu, preporučujemo ulje jojobe.
Ulje jojobe ima antioksidativna i antivirusna svojstva koja ga čine odličnim sredstvom u borbi protiv infekcija kože glave. Ove infekcije dovode do različitih problema kao što su opadanje kose, lomljenje kose i još mnogo toga. Perut je jedna takva infekcija koja je izuzetno česta i može se kontrolisati i sprečiti pomoću ulja jojobe.

Ulje jojobe možete naneti direktno na kožu glave i kosu, umasirajte u teme i ostavite da deluje sat vremena. Za bolju apsorpciju i efekte, malo ga zagrejte pre nanošenja, a nakon toga kosu umotajte u topao peškir. Kada prođe sat vremena, isperite ga blagim šamponom i nanesite regenerator.

arganovo ulje

Arganovo ulje je bogato, hranljivo ulje koje se koristi u kozmetici i proizvodima za negu kose. Dobija se hladnim presovanjem zrna marokanskog drveta argana (Argania spinosa), i nadaleko je poznat kao odličan dodatak vašoj rutini nege kose.
Ovo ulje je omiljeno širom sveta zbog svojih hidratantnih i hranljivih svojstava – arganovo ulje je bogato esencijalnim masnim kiselinama, antioksidansima i vitaminom E, koji dubinski hrani i vlaži kosu, jača folikule dlake, ujedno je štiteći od štetnih faktora okoline. Masne kiseline u arganovom ulju pomažu u jačanju strukture dlake i poboljšanju elastičnosti kose, što sprečava lomljenje i poboljšava ukupnu otpornost kose. Elastičnost je ključna kada pokušavamo da dobijemo dužu, zdraviju kosu.
Kada se koristi pre toplotnog stilizovanja, arganovo ulje može delovati kao zaštitna barijera, smanjujući oštećenje kose toplotom i sprečavajući gubitak vlage.

Arganovo ulje je najbolje naneti na kosu nakon pranja, dok je kosa još mokra. Osim što pomaže kosi da se brže osuši i raščešlja, hrani je i daje joj sjaj. U tom slučaju izbegavajte nanošenje direktno na vlasište, jer može učiniti da vaša kosa izgleda masno. Za dodatnu hidrataciju, možete koristiti arganovo ulje kao tretman za dubinsku negu. Nanesite ulja na kosu, ostavite da deluje 30 minuta do sat vremena pre nego što je operete šamponom.

ulje lavande

Ulje lavande je eterično ulje koje se dobija destilacijom iz cvetova određenih vrsta lavande. Lavanda (Lavandula angustifolia) je zimzelena biljka poreklom sa Mediterana. Vekovima je smatrana korisnom, čak i pre nego što je shvaćen njen pun potencijal. Stari Rimljani su je koristili za kupanje zbog njenog umirujućeg mirisa. Lavanda se koristila i u medicinske svrhe, npr za čišćenje i zarastanje rana i opekotina. Stari Grci su koristili lavandu za smanjenje bolova u telu i za poboljšanje sna.
Kada govorimo o upotrebi ulja lavande za kosu jedna od njenih glavnih prednosti je to što promoviše rast kose, što su studije i potvrdile. Kada se lokalno primenjuje, eterično ulje lavande može pomoći u povećanju cirkulacije krvi u koži glave. Ovaj povećani protok krvi znači da postoji brža isporuka hranljivih materija i kiseonika do folikula dlake, čime se stimuliše i promoviše brži rast kose. Zbog toga, eterično ulje lavande može pomoći i kod problema kao što su alopecija ili ćelavost.
Umirujući i opuštajući efekti ulja lavande takođe mogu pomoći u smanjenju stresa i napetosti. Pošto stres može biti glavni pokretač gubitka kose, smanjenje ovih faktora može dovesti do smanjenja gubitka kose i povećanja rasta i snage kose.
Umirujuća svojstva eteričnog ulja lavande takođe pomažu kod hormonske neravnoteže i regulacije. Lavanda može pomoći u balansiranju nivoa hormona smanjenjem stresa kroz smanjenje nivoa kortizola. Ova hormonska ravnoteža i regulacija mogu pomoći u promovisanju rasta kose.
Ulje lavande ima i snažno antibakterijsko i antifungalno dejstvo, smanjuje upalu i iritaciju kože glave, smanjuje suvoću kose, što sve zajedno dovodi do podsticanja rasta kose.

Da biste koristili ulje lavande za rast kose, pomešajte nekoliko kapi ulja lavande sa nekim biljnim uljem, kao što je ulje jojobe ili kokosovo ulje. Nanesite smešu na kožu glave i masirajte je nekoliko minuta. Ovo će pomoći da se poboljša cirkulacija krvi u koži glave i podstakne rast kose. Takođe će pomoći u hidrataciji kože glave, kao i suzbijanju rasta mikroba koji bi mogli začepiti ili blokirati folikule dlake. Ostavite ulje da deluje 2 do 4 sata za maksimalne efekte, a zatim isperite. Probajte ovu metodu 2 puta nedeljno.

Opadanje kose nije šala – to je kao da gledate kako vaše samopouzdanje opada sa svakim pramenom izgubljene kose. Bilo da se nosite sa posledicama stresa, hormonskim promena ili samo prirodnim procesom starenja, gubitak kose vas može ozbiljno uznemiriti. Ukoliko se suočavate sa ovakvim problemom važno je da znate da postoje i drugi preparati dobijeni iz prirode koji pomažu u njegovom rešavanju. Pre svega mislimo na suplemente kolagenih peptida, poreklom iz ribe, koji imaju naučno dokazanu efikasnost u stimulisanju rasta kose i smanjenju njenog opadanja. Studija iz 2020. godine jasno pokazuje pozitivan efekat peptida kolagena na debljinu, tj kvalitet dlake i proliferaciju ćelija folikula. Mi preporučujemo hidrolizovani kolagen Swedish Collagen Deluxe sa 12,5g ribljeg kolagena, što ga čini najjačim kolagenom na tržištu. Upravo zbog toga što je namenjen za zdravlje i blagotvorni efekat na kosu, kožu i nokte Swedish Collagen Deluxe pored kolagena sadrži još 14 aktivnih sastojaka. Među njima nalazi se i biotin, vitamin često prisutan u preparatima koji se koriste u tretmanu gubitka kose i to u dozi od čak 5.000 mcg. I za kraj, ne zaboravite da budete uporni i strpljivi, jer je za rezultate potrebno vreme da bi se videli.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *