NEGA KOŽE TOKOM ZIMSKIH MESECI

NEGA KOŽE TOKOM ZIMSKIH MESECI

Koža predstavlja najveći organ u ljudskom organizmu. Osim što deluje kao prva linija odbrane tela od bakterija i virusa iz spoljašnje sredine, zdrava koža održava stalnu ravnotežu između spoljašnje i uniutrašnje sredine i pomaže u regulaciji telesne temperature. Hladni zimski meseci mogu značajno uticati na zdravlje kože, izazivajući crvenilo, ispucalu kožu i svrab.
Srećom, postoji način kako da Vam pomognemo da povratite zdravlje kože tokom zimskih meseci. U ovom članku ćemo Vam objasniti kako specifični zimski uslovi oštećuju kožu i šta sve možete preduzeti kako biste povratili njen sjaj.

KAKO ZIMA UTIČE NA KOŽU?

Niske temperature, hladan i oštar vetar, suv vazduh… Zima obezbeđuje savršene uslove za nastanak suve i osetljive kože. Velika razlika između spoljnih i unutrašnjih uslova u zimskom periodu može dovesti do osećaja zategnutosti, crvenila, perutanja i dehidratacije kože. Ni masna koža nije imuna, pa se i kod ovog tipa mogu javiti neprijatni simptomi u zimskim mesecima. Bilo da ste napolju ili unutra, zimi je vazduh oko vas suv. A upravo je to jedan od važnih faktora koji utiču na hidrataciju kože.
Najčešći simptomi suve kože tokom zime su:
– Dehidratacija
– Suvoća
– Osećaj zatezanja kože
– Perutanje
– Crvenilo
Povrh svega, zima može izazvati čak i posebno opasne opekotine od sunca. Iako ovo možda deluje na prvi pogled nelogično, sneg snažno reflektuje sunčeve UV zrake što može dovesti do oštećenja kože. Iz tog razloga je krema za sunčanje sa visokim SPF faktorom neizostavni deo nege kože u zimskim mesecima. Naročito tokom uživanja u aktivnostima kao što je skijanje.
Zabrinuli smo Vas? Ne brinite, ipak nećete morati kompletno da menjate Vašu skincare rutinu sada kada je zima došla. Sve što treba da uradite je da promenite neki od proizvoda koji trenutno koristite. Važno je da zadržite vlagu u koži, da je dobro nahranite i sprečite da oštri uslovi pokvare Vaš prirodni sjaj. I ne zaboravite REDOVNOST je jedan od najvažnijih faktora za uspeh. Ne preskačite korake.

SAVETI ZA NEGU KOŽE TOKOM ZIME

Skincare saveti za negu kože tokom zimskih meseci se zasnivaju na povećanju vlažnosti kako spoljašnje, tako i unutrašnje sredine. Naši saveti uključuju:
Izbegavajte preterano čišćenje: Ukoliko osećate da Vam koža deluje zategnuto i suvo kada se probudite ujutru, preskočite jutarnje čišćenje lica. Slušajte svoju kožu!
Potražite sastojke koji zadržavaju vlagu u koži, pre svega preparate sa hijaluronskom kiselinom, glicerinom, ši i kakao buterom.
Počnite da koristite ovlaživač vazduha. Nadoknadite nedostatak vlažnosti u zatvorenom prostoru upotrebom ovlaživača vazduha kako biste poboljšali zdravlje Vaše kože. Osim što može pomoći Vašoj koži, ovaj uređaj čuva zdravlje Vaše kose i smanjuje neprijatan osećaj suvoće u nosu tokom zimskih meseci.

Ne preterujte sa grejanjem! Visoke temperature u zatvorenom prostoru mogu da povećaju suvoću kože. Američki osteopatski koledž za dermatologiju preporučuje da se temperatura u zatvorenim prostorijama drži između 20 i 24°C.
Ne zaboravite da unosite dovoljne količine vode. Iako je tokom zime osećaj žeđi značajno manji nego leti, važno je da ostanete hidrirani. Poželjno je da tokom dana unesete prosečno 2l tečnosti, uključujući vodu, nezaslađene čajeve i limunadu.

Utoplite se pomoću rukavica i šala, kako bi što manja površina kože bila izložena hladnoći i vetru. Da li ste znali da je koža na rukama siromašna lojnim žlezdama? Da, to je upravo to jedan od razloga zašto koža ruku zimi često postane gruba i ispucala. Ukoliko su Vam ruke jako oštećene i javljaju se ranice koje krvare, savet je da koristite terapijske kreme i meleme koji u sebi sadrže pčelinji vosak, kakao i ši buter. Nakon svakog pranja ruku nanosite kremu za ruke i obavezno utrljajte između prstiju, na nokte i zanoktice.

ZIMSKA SKINCARE RUTINA

Savršena zimska skincare rutina i nije tako teška. Jednostavnom zamenom nekoliko sastojaka i izbegavanjem jakih proizvoda koji mogu da iritiraju kožu, biće dovoljno da obezbedite neophodnu hidrataciju. To će Vam pomoći da se uhvatite u koštac sa niskim temperaturama koje zima donosi.
Evo kako možete jednostavno prilagoditi uobičajenu rutinu sa zimskim skincare proizvodima, kako bi obezbedili balans Vašoj koži.
1. SREDSTVO ZA ČIŠĆENJE: Kako biste uklonili nečistoće sa lica nakupljene u toku dana koristite sredstvo za čišćenje. Započnite zimsku skincare rutinu, kako ujutru, tako i pred spavanje, sa blagim sredstvom za čišćenje kože. Ali ne preterujte! Previše često čišćenje uklanja prirodne ovlaživače kože sa njene površine.
2. KORISTITE TONIK: Ujutru i uveče nakon čišćenja i uklanjanja nečistoća sa kože upotrebite tonik. To su tečnosti namenjene za upotrebu između pranja lica i drugih koraka, kako bi se lice pripremilo za dalju negu. Ono pomaže da se lice ne isuši previše nakon umivanja i predstavlja sjajan način da koži obezbedite potrebne sastojke.
3. ZAŠTITITE KOŽU OD OŠTRIH, HLADNIH USLOVA UZ POMOĆ SERUMA: U toku zime koža je izložena neprijateljskim uslovima. Ujutru i uveče nanesite serum bogat antioksidansima koji pomažu koži da se izbori sa oštećenjima nastalim u toku dana. Na sve tipove kože blagotvorno deluje serum sa hijaluronskom kiselinom, jer joj vraća vlažnost i koži daje punoću i sjaj.
4. OJAČAJTE BARIJERU KOŽE: Tokom jutarnje rutine, nakon nanošenja seruma na lice nanesite kremu sa zaštitnim faktorom. Sunce može oštetiti Vašu kožu i u toku hladnih zimskih meseci! U toku noći, pre nego što krenete na spavanje na kožu treba naneti superhranljivu kremu za lice. Ne zaboravite vrat i dekolte! Hidratantna noćna krema s vitaminima i antioksidansima odličan je način da zaštitite vrat i dekolte dok spavate. Opciono, na okoloočnu regiju možete naneti antirid kremu, što se preporučuje zrelijim kožama.
5. NE ZABORAVITE USNE: Usne često trpe posledice oštrih zimskih uslova. Zato uvek pored sebe držite balzam za usne. Poželjno je da čak i on ima zaštitni SPF faktor. U slučaju da su Vam usne ekstremno suve i ispucale, možete uraditi blagi piling. Nakon pilinga tretirajte usne hranljivim balzamom.

ŠTA IZBEGAVATI TOKOM ZIME

Pored svega što smo nabrojali čega je potrebno da se pridržavate tokom zimskih meseci da biste zaštitili svoju kožu, važno je da znate i šta je sve potrebno izbegavati, pa imajte u vidu sledeće savete:
– Ako Vam se koža peruta nemojte se hvatati za jak i oštar piling ili četkicu za čišćenje lica. U suprotnom možete pogoršati situaciju.
– Izbegavajte proizvode koji sadrže sastojke koji isušuju kožu i čine je osetljivom kao što su denaturisani alkohol, glina, esencijalna ulja (menta, eukaliptus, ruzmarin…) itd. Iznenađujuće, ovi sastojci se nalaze u velikom broju proizvoda, a mogu dodatno isušiti kožu.
– Izbegavajte vrela, duga tuširanja i kupke, kao i prekomernu upotrebu saune u zimskim mesecima. Iako imaju opuštajuće dejstvo, produžena izloženost toploj vodi i pari može oduzeti Vašoj koži preko potrebnu vlagu. Ako volite svoje vrele kupke, pokušajte da ih ograničite na najviše deset minuta i definitivno ne više od jednom dnevno!
Zimi će našoj koži trebati drugačija nega, pre svega joj je potrebno više hidratacije. U tom smislu preporučujemo naš suplement kolagena, Swedish Collagen Deluxe, koji će Vašoj koži pružiti dodatnu hidrataciju iznutra prema spolja. Studije pokazuju da suplementacija hidrolizovanim kolagenom značajno povećava hidrataciju kože i proizvodnju kolagena nakon 8 nedelja redovne primene. Fine linije i bore se izglađuju, a koži vraća elastičnost.¹´²

Prateći naše savete za skincare zimsku rutinu proći ćete kroz sezonsku oluju zaštićeni. Uz pravilnu negu, Vaša koža će biti zdrava i moći ćete bezbrižno da uživate u zimskim čarolijama.

Reference
¹ Asserin J, The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebocontrolled clinical trials, Journal of Cosmetic Dermatology, 14, 291-301, 2015
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26362110/
² Proksch E, Schunck M, Zague V, Segger D, Degwert J, Oesser S. Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal matrix synthesis. Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(3):113-9. doi: 10.1159/000355523. Epub 2013 Dec 24. PMID: 24401291.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24401291

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *